Leia meid Facebookist!


 
 
 

Laidunina

___ - Laidunina
Regioon: Saaremaa     Koordinaadid: 58.379333 N, 23.087833 E
Tuli põleb:     Tule karakteristik:
Kõrgus jalamist:     Tule kõrgus merepinnast:
Nähtavuskaugus: M     Ehitusaasta: 1907

Vaata detailsemalt >>

 

Laidunina endine tuletorn asub Saaremaa kagurannikul Kahtla laiul ning oli algselt mõeldud Liivi lahe põhjaosas orienteerumiseks. Historitsistlikus stiilis tuletorn on ehitatud tüüpprojekti järgi, mille autoriks võib pidada sõjaväeinsener Aleksandr Jaronit, kuna teadaolevalt tegeles just tema samal ajal tuletornide ehitusega. Maakivist esimene korrus on kuusnurkse põhi- plaaniga, ümara kujuga ülaosa on punasest tellisest. Fassaadi kaunistavad dolomiidist akendepiirded ja konsoolsetele kaartele toetuv ehiskarniis.

26-meetrine tuletorn koos teenindushoonete kompleksiga, kuhu kuulusid ülevaataja elamu, vahimaja, saun, ait, petrooleumiait, kelder, kaev ja piirde- aed, sai valmis 1907. aastaks. Laternaruum sai III järgu dioptrilise aparaadi, mis asus merepinnast 27 m kõrgusel ja oli nähtav 11 miili kaugusele.

Mõne aja pärast selgus, et tuletorni asukoht on valesti valitud ja selle seadmed paigutati ümber Kübassaare poolsaarele ehitatud puidust tuletorni. Legendi kohaselt aga oligi tuletorn algselt mõeldud Kübassaarde ehitamiseks ning tsaariaegne ehitusmeister oli lihtsalt asukohaga eksinud.

1920. aastal seati tuletorn ja teenindushooned jälle töökorda ning tuletorn näitas valgust 1924. aastani. Hiljem oli kasutusel päevamärgina, kuni see 2004. aastal navigatsioonimärgistuse andmekogust välja arvati. Tänapäevani on kõige paremini säilinud tuletorni maakivist ja tellistest kehand, mille lagunenud betoonist keerdtrepi kohta räägivad kohalikud elanikud, et kord olevat ühe külamehe lammas torni tippu viivast trepist alla kukkunud, mis- peale mees vihastas ja trepi ära lõhkus. Abihoonetest on säilinud kelder, mis on tänaseks ka korda tehtud, kütusehoidla ning aida müürid. Ülejäänud hoonetest on järel vaid vundamendid, kuna enamik neist lammutati ehitus- materjali saamiseks juba 1920. aastate lõpus.

Kuigi ehitis on meremärkide nimekirjast kustutatud, on ta oma arhitektuurselt lahenduselt ja materjalikasutuselt üks dekoratiivsemaid ja sellisena endiselt vaatamisväärsus. Olles tuletornide hulgas erandlik on Laidunina ka arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all. Laidunina tuletorni eest hoolitseb MTÜ Laidunina Tuletorni Selts. Laidunina tuletornikompleks u 1910. Jaan Vali kogu.

 Laidunina tuletorn u 1910. Jaan Vali kogu.Laidunina tuletorni joonis 1925. Eesti Meremuuseumi kogud.

The beautiful brick lighthouse together with its outbuildings (keeper’s house, staff house, sauna, storage hut, paraffin store, cellar, well) on the Sõrve peninsula on the eastern coast of the island of Saaremaa was built in 1907. The author of the design is generally considered to be the notable military engineer Alexander Yaron who at that time was engaged in lighthouse construction. During World War I, however, it became clear that the chosen location of the lighthouse was insufficient. Thus, in 1916 its apparatus was dismantled and relocated to a wooden lighthouse at Kübassaare. Today, the outbuildings remain in ruins as most of them were demolished already in the 1920s due to the lack of building material. Although the lighthouse has lost its initial function, it is valued as a remarkable piece of architecture with fine dolomite detailing and listed as an architectural monument.

Laidunina tuletorn u 1910. Jaan Vali kogu. Laidunina lighthouse ca 1910. Jaan Vali’s collections.

LAIDUNINA TULETORN

page1image26600

<< Tagasi majakate nimekirja