Vormsi (Saxby) tuletorn

Nav. märgi number

595

Nav. märgi nimi

Saxby tuletorn

Liik

Tuletorn

Lühikirjeldus

Laterna ruumi ja rõduga valge kooniline metalltorn

Nav. märgina kasutusel

Jah

Avatud külastajatele

Ei

Regioon

Hiiu- ja Läänemaa

Asukoht

Saxby küla, Vormsi vald, Lääne maakond

Koordinaadid

59.0084682, 23.0088493

Tule põlemisrežiim

Põleb pimedal ajal

Ehitusaasta

1871

Tule karakteristik

Iso W/R/G 6s

Tule nähtavuskaugus

7 miili

Tule kõrgus aluspinnast

23.6 m

Tule kõrgus merepinnast

25.7 m
Vormsi tuletorni lõige.1927. Eesti Meremuuseumi kogud.
Vormsi tuletorni lõige.1927. Eesti Meremuuseumi kogud.

Vormsi saare läänekaldal Saxby neemel asuv tuletorn on ajale ja laastavatele sõdadele hästi vastu pidanud. 1941. aastal kaheksast kohast läbi lastud torn on tänu ajalugu arvestavatele taastamistöödele oma ehitusaegse ilme säilitanud ning tunnistatud arhitektuurimälestiseks.

Seoses 19. sajandil reisi- ja kaubalaevade liikluse suurenemisega Väinameres peeti vajalikuks kaugele nähtavate tuletornide ehitamist. 1863. aastal telliti Inglismaalt firmast Porter ja Co malmist tuletorn ning asuti rajama torni vundamenti ning teenindushooneid. 1864.a pandi detailidena valmistatud torn kohapeal kokku. Kusjuures detailide mahalaadimiseks ehitatud sadamasilla varemeid on tänaseni näha.

Kuigi tehniliselt igati toimiv, jäi 17 m kõrgune Vormsi tuletorn peagi tihedate udude ja kasvava metsa tõttu liiga madalaks. Uus, senisest 7m kõrgem koopia telliti Liepaja tehasest.

Vana malmtuletorn võeti osadeks ja viidi seni korraliku majakata olnud Vaindloo saarele ning samale kohale püstitatud uus tuletorn jätkas laeva- liikluse reguleerimist Soome lahe ja Väinamere vahel Hari Kurgus. Vormsi tuletorn varustati firmast Chance Brothers & Co tellitud 3 järgu dioptrilise püsitulega valgustiga, mille merepinnast 27 m kõrgusel asuv tuli oli nähtav 10 miili kaugusele.

Esimeses maailmasõjas Vormsi tuletorn tõsiseid purustusi ei saanud. Püssi- kuulid olid veidi kahjustanud laternaruumi ja valgusseade oli sakslaste poolt ära viidud. II maailmasõda möödus raskemalt. Lisaks tankitõrjekahuriga tekitatud kahjustustele torni kehandis olid laternaruumi klaasid ja valgus- aparaat purustatud. Ent arvestades Eesti tuletornide saatust, siis on majaka püsimine sõjakeerises õnn, mis kõikidele tuletornidele osaks ei saanud. 1950. aastate taastamistööde jooksul paigaldati tuletorni uus valgusaparaat ning purustused likvideeriti.

Hästi püsinud tuletorni kompleksis on säilinud peale torni 7 hoonet, millest 1864. aastal valmisid ülevaataja elamu, petrooleumiait ja kaev. Ülejäänud hooned – saun, ait, kelder ja generaatorihoone, pärinevad juba 20. sajandist.