Laidunina tuletorn

Nav. märgi nimi

Laidunina tuletorn

Liik

Tuletorn

Lühikirjeldus

Maakivist esimene korrus on kuusnurkse põhiplaaniga, ümara kujuga ülaosa on punasest tellisest. Fassaadi kaunistavad dolomiidist akendepiirded ja konsoolsetele kaartele toetuv ehiskarniis.

Nav. märgina kasutusel

Jah

Avatud külastajatele

Ei

Regioon

Saaremaa

Asukoht

Asva, 94418 Saare maakond

Koordinaadid

58.3795308, 23.0882255

Tule põlemisrežiim

Põleb pimedal ajal

Ehitusaasta

1907

Tule nähtavuskaugus

11 miili

Tule kõrgus aluspinnast

24 m

Tule kõrgus merepinnast

27 m
Laidunina tuletornikompleks u 1910. Jaan Vali kogu.
Laidunina tuletornikompleks u 1910. Jaan Vali kogu.

Laidunina endine tuletorn asub Saaremaa kagurannikul Kahtla laiul ning oli algselt mõeldud Liivi lahe põhjaosas orienteerumiseks. Historitsistlikus stiilis tuletorn on ehitatud tüüpprojekti järgi, mille autoriks võib pidada sõjaväeinsener Aleksandr Jaronit, kuna teadaolevalt tegeles just tema samal ajal tuletornide ehitusega. Maakivist esimene korrus on kuusnurkse põhi- plaaniga, ümara kujuga ülaosa on punasest tellisest. Fassaadi kaunistavad dolomiidist akendepiirded ja konsoolsetele kaartele toetuv ehiskarniis.

26-meetrine tuletorn koos teenindushoonete kompleksiga, kuhu kuulusid ülevaataja elamu, vahimaja, saun, ait, petrooleumiait, kelder, kaev ja piirde- aed, sai valmis 1907. aastaks. Laternaruum sai III järgu dioptrilise aparaadi, mis asus merepinnast 27 m kõrgusel ja oli nähtav 11 miili kaugusele.

Mõne aja pärast selgus, et tuletorni asukoht on valesti valitud ja selle seadmed paigutati ümber Kübassaare poolsaarele ehitatud puidust tuletorni. Legendi kohaselt aga oligi tuletorn algselt mõeldud Kübassaarde ehitamiseks ning tsaariaegne ehitusmeister oli lihtsalt asukohaga eksinud.

1920. aastal seati tuletorn ja teenindushooned jälle töökorda ning tuletorn näitas valgust 1924. aastani. Hiljem oli kasutusel päevamärgina, kuni see 2004. aastal navigatsioonimärgistuse andmekogust välja arvati. Tänapäevani on kõige paremini säilinud tuletorni maakivist ja tellistest kehand, mille lagunenud betoonist keerdtrepi kohta räägivad kohalikud elanikud, et kord olevat ühe külamehe lammas torni tippu viivast trepist alla kukkunud, mis- peale mees vihastas ja trepi ära lõhkus. Abihoonetest on säilinud kelder, mis on tänaseks ka korda tehtud, kütusehoidla ning aida müürid. Ülejäänud hoonetest on järel vaid vundamendid, kuna enamik neist lammutati ehitus- materjali saamiseks juba 1920. aastate lõpus.

Kuigi ehitis on meremärkide nimekirjast kustutatud, on ta oma arhitektuurselt lahenduselt ja materjalikasutuselt üks dekoratiivsemaid ja sellisena endiselt vaatamisväärsus. Olles tuletornide hulgas erandlik on Laidunina ka arhitektuurimälestisena riikliku kaitse all. Laidunina tuletorni eest hoolitseb MTÜ Laidunina Tuletorni Selts.