Suurupi sihi alumine tuletorn

AVATUD

Nav. märgi number

374

Nav. märgi nimi

Suurupi sihi alumine tuletorn

Liik

Tuletorn, sihi alumine

Lühikirjeldus

Neljatahuline tüvipüramiidi kujuline valge puutorn

Nav. märgina kasutusel

Jah

Avatud külastajatele

Jah

Regioon

Põhja-Eesti

Asukoht

Pärtli tee 29a, Suurupi, 76907 Harju maakond

Koordinaadid

59.4718393, 24.4136083

Tule põlemisrežiim

Põleb ööpäevaringselt

Ehitusaasta

1859

Tule karakteristik

Iso W 3s

Tule nähtavuskaugus

11 miili

Tule kõrgus aluspinnast

15.9 m

Tule kõrgus merepinnast

20 m

Suurupi tuletorni külastusinfo

 

AJUTISELT SULETUD

Avatud 1. maist kuni 30. septembrini
K-P 11:00 – 19:00
E-T suletud

Lisainfo: https://tuletornid.ee

Kontakttelefon: +372 53335617
www.suurupi.ee

Suurupi alumine tuletorn koos abihoonetega u 1930. Jaan Vali kogust.
Suurupi alumine tuletorn koos abihoonetega u 1930. Jaan Vali kogust.

Suurupi sihi alumine tuletorn asub Soome lahe lõunarannikul samanimelise poolsaare põhjakaldal. Sihi moodustavad Suurupi alumine ja ülemine tule- torn, mis asetsevad üksteisest 2,245 km kaugusel. Siht on abiks väljasõidul Tallinna lahest lääne suunas Naissaare ja Vahemadala vahelt. Tuletorni ehitamise vajadus tõusis päevakorda 1856.a, kui Krimmi sõja järgses Läänemere laevasõiduolude ja tuletornide ülevaatuse aktis mainiti, et paljude kaptenite soov oleks näha Suurupi poolsaarel väikest täiendavat tuletorni. Puidust 11 m kõrgune neljatahulise tüvipüramiidi kujuline viilkatusega tuletorn valmis 1859.aastal. 1860.a paigaldati kitsa sektorvalgustiga IV järgu dioptriline aparaat, mille tulesektor näitab ohutut laevateed Naissaare lõuna- kari ja Vahemadala vahel. Valgusseade oli merepinnast 15 m kõrgusel ja paistis 8 miili kaugusele. Torni juurde ehitati ülevaataja elamu, ait ja kaev. 1863. aastal jõuti ka välisviimistluseni – idapoolne esisein värviti valgeks, küljed ja tagasein kollaseks, katus punaseks. Juba 1885.aastal vajas tuletorn remonti – asendati pehkinud konstruktsioonid ja torn ise ehitati korruse võrra kõrgemaks. Sellega kasvas torni kõrgus 15 meetrini. Tuli hakkas paistma senisest miili võrra kaugemale. Kompleksi lisandus petrooleumiait. 1911.a ehitati lisaks veel teinegi puust elamu. 1931. aastal paigaldati torni atsetüleeni plinkaparaat ja täpsustati tulesektorit.

Armas Luige andmetel oli 1940.a plaanis tuletorni asendamine raudbetoonist tüüptuletorniga, aga nõukogude okupatsioon ja II maailmasõda tulid vahele. Pärast sõda oli õnneks liialt tegemist sõjas hävinud tuletornide taastamisega ja tänu sellele on just meil säilinud Põhja-Euroopa ainuke 19.sajandi keskelt pärinev puidust tuletorn. 1998.a viidi läbi põhjalikud restaureerimistööd – proteesiti pehkinud kandekonstruktsioonid ja suures osas asendati ka välis- laudis. Teenindushoonetest on säilinud elamu, elamu-saun ja petrooleumiait.

Suurupi alumine tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka, kogu kompleks on kultuurimälestisena riikliku kaitse all.